Prehľad počasia

Úvod PočasiePrehľad počasia

    Prehľad počasia v Topoľčiankach za apríl 2024. Najteplejší bol predposledný deň mesiaca, kedy teplota dosiahla 27,7°C (pocitovo 16°C) a naopak najchladnejšie bolo 19. apríla, kedy teplota klesla na -1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 12,8°C čo je o 3,4°C viac ako vlani. V apríli však bola priemerná teplota 12,6°C aj v roku 2020, takže kľud, žiadne globálne otepľovanie planéty sa nekoná, takéto striedanie teploty máme odjakživa. V apríli napadlo za 8 dní 57,7 mm zrážok oproti vlaňajšku o 18,6 mm viac. 2. apríla poobede prišiel z juhojuhozápadu tmavý mrak (nebojte sa, nebol to Rumburak), ktorý priniesol asi minútový ľadovec. V apríli opäť dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 10. apríla v nárazoch 30 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor, väčšinou fučalo z severozápadu. Začiatkom mesiaca sme tu mali opäť aj saharský prach (pre konšpiratívcov chemtrails), vzduch sa však vyčistil následným dažďom. V noci 10. apríla sme nad západným obzorom pozorovali tesné priblíženie Jupitera a Mesiaca vo fáze úzkeho kosáka s popolavým svitom, neskôr bolo vidno malým ďalekohľadom aj Urán a štyri najjasnejšie Jupiterove mesiace. Popolavý svit je spôsobený slnečným svetlom, rozptýleným zemskou atmosférou smerom k Mesiacu, odrážajúceho sa od mesačného povrchu naspäť k nám. Nad trojicou telies potom objavíme pri zotmení aj voľným okom viditeľnú hviezdokopu Plejády. Ráno 11.4. za svitania veľmi nízko nad východojuhovýchodným obzorom bolo vidieť Mars a Saturn, ktoré delila uhlová vzdialenosť iba 0,5 stupňa.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za marec 2024. Najteplejší bol posledný deň mesiaca, kedy teplota dosiahla 23,3°C a naopak najchladnejšie bolo 20. marca, kedy teplota klesla na -3,5°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 9,1°C čo je o 2,3°C viac ako vlani. V marci však bola priemerná teplota takmer 12°C v roku 2020, takže kľud, žiadne globálne oteplovanie planéty sa nekoná, takéto striedanie teploty máme odjakživa. V marci napadlo za 7 dní 29,7 mm zrážok oproti vlaňajšku o 6,1 mm viac. 25. marca padal aj "ľadovec" vo forme maličkých, mäkkých krúp, aj to asi len 3 minúty. V marci nám dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 27. marca v nárazoch 34,4 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor, väčšinou fučalo z juho-východu, avšak na rozdiel od posledných troch mesiacov, južný vietor bol o dosť teplejší. Priniesol nám však ako každý rok aj saharský prach, ktorý podaktorí konšpiratívci nazývajú chemtrailsom a posledný marcový týždeň nám dosť znepríjemnil a ešte aj začiatkom apríla znepríjemní život a naopak, autoumyvárkam prinesie viacej roboty. Hlavne vo večerných hodinách je od západu po východ obloha s hnedkastým nádychom a viditeľnosť je nižšia. Medzi 27. marcom a 10. aprílom si prídu na svoje astro-foto-lovci, kedy bude možné na nočnej oblohe nad západným obzorom vidieť zvieratníkové svetlo, tiahnúce sa pozdĺž ekliptiky a nejde vlastne o nič iné ako prach v okolí Slnka sústredený do rozsiahleho disku, na ktorý sa zo Zeme pozeráme zboku a ktorý rozptyľuje slnečné žiarenie. Keď teda Slnko zapadne a následne skončí aj súmrak, obloha stmavne a nad západným obzorom možno proti hviezdnemu pozadiu nájsť hmlistý kužeľ neostrej žiary.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za február 2024. Vo februári nám bolo dosť teplo, najviac 27., kedy teplota dosiahla 16,3°C a naopak najchladnejšie bolo 2. februára, kedy teplota klesla na -0,9°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 8,1°C čo je o 6,9°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 7. februára, 992,89 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 1. februára a to 1018,96 hPa. Vo februári napadlo za 10 dní 47,8 mm zrážok oproti vlaňajšku o 7 mm viac. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 5. februára v nárazoch 39,6 km/h, čo je podľa 6. stupňa Beaufortovej stupnice silný vietor, väčšinou fučalo zo západu. Na nočnej oblohe bol najlepšie pozorovateľný Jupiter v súhvezdí Baran počas prvej polovici noci. Začiatkom februára je stále možné pozorovať planétu Venuša tesne pred východom Slnka. Najjasnejším asteroidom bola Vesta v súhvezdí Býk a Juno v súhvezdí Lev.

Prehľad počasia v Topoľčiankach za január 2024. Najteplejší bol 5. január, kedy teplota dosiahla 9,8°C a naopak najchladnejšie bolo 10. januára, kedy teplota klesla na -9,5°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 0,9°C čo je o 2,1°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 18. januára, 981,04 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 29. januára a to 1027,77 hPa. V januári napadlo za 6 dní 50,04 mm zrážok oproti vlaňajšku o 9,1 mm viac. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 27. januára v nárazoch 59,4 km/h, čo je podľa 7. stupňa Beaufortovej stupnice prudký vietor, väčšinou fučalo zo severozápadu. Každý kalendárny rok začína jedným z najbohatších meteorických rojov - Kvadrantídami. Roj je aktívny v období približne od 1. do 10. januára. Vrchol aktivity sme mali možnosť pozorovať v noci z 3. na 4. januára. S ohľadom na mesačnú fázu budú mať Kvadrantídy jednoznačne najlepšie podmienky budúci rok. Na večernej oblohe bol v januári Jupiter a Urán vysoko nad juhom, na juhozápade potom Saturn a pomocou ďalekohľadu sme videli aj Neptún. Ráno nad juhovýchodným obzorom sme videli Merkúr a Venušu, koncom januára sa k nim pridal Mars, ale kvôli malej výške nad obzorom bol prakticky nepozorovateľný. V súhvezdí Býka, ktoré je v januári nad obzorom po celú noc, sme ďalekohľadom mohli vidieť kométu 144P/Kushida a na rannej oblohe v súhvezdí Panny kométu 62P/Tsuchinshan.

Prehľad počasia v Topoľčiankach za december 2023. Najteplejšie bolo 26. decembra, kedy teplota dosiahla 10,5°C a naopak najchladnejšie bolo 3. decembra, kedy teplota klesla na -5,7°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 1,7°C čo je o 0,3°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 21.-22.12., 979,01 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 16.12. a to 1027,77 hPa. V sledovanom období napadlo za 5 dní 65,2 mm zrážok oproti vlaňajšku o 11,5 mm menej. V decembri bola aj štvrťmetrová nádielka ťažkého, mokrého snehu, ktorá však, ako je posledné roky pravidlom, vydržala iba deň-dva. Dosť nám fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 2. decembra v nárazoch 36,2 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor. V roku 2023 bola priemerná teplota 12°C a priemerné zrážky 572,2 mm, čo sú v porovnaní s minulými rokmi veľmi blízke hodnoty. Posledným meteorickým rojom v tomto roku boli Geminidy, ktoré mali ideálne pozorovacie podmienky. Na decembrovej oblohe vychádzali už za večerného súmraku východne od dvoch najjasnejších hviezd súhvezdia Blížencov - Castor a Pollux a počas noci stúpali vysoko nad južný obzor. Najviac meteorov bolo na nočnej oblohe vidieť medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno a ich maximum bolo v noci zo 14. na 15. decembra. Na oblohe v noci z 26. na 27. decembra zažiaril Studený Mesiac. Tento spln bol najdlhší v roku. Mesiac v splne bol viditeľný nad obzorom o tri hodiny dlhšie ako inokedy. Dôvodom bola vysoká trajektória Mesiaca po oblohe a naopak, nízka poloha Slnka.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za november 2023. Najteplejšie bolo 1. novembra, kedy teplota dosiahla 15,9°C a naopak najchladnejšie bolo 26. novembra, kedy teplota klesla na -5,1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 5,3°C čo je o 0,9°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 3.11. a 5.11., 974,94 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 22.-23.11. a to 1014,90 hPa. V sledovanom období napadlo za 7 dní 43,1 mm zrážok oproti vlaňajšku o 25,9 mm viac. V novembri dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 26. novembra v nárazoch 45,7 km/h, čo je podľa 6. stupňa Beaufortovej stupnice silný vietor. 9. novembra v skorých ranných hodinách sme videli pred svitaním Mesiac vo fáze úzkeho kosáka, ako jeho vydutá osvetlená časť smerovala k jasnej planéte Venuša, ktorá sa na jeseň a v zime ocitá na rannej oblohe. Mesiac v dopoludňajších hodinách Venušu zakryl. Hoci ide o úkaz na dennej oblohe, na čistom nebi bol viditeľný očami. Celý úkaz trval vyše hodiny, ale samotný vstup Venuše za mesačný okraj a jej výstup spoza neosvetleného okraja trval len niekoľko desiatok sekúnd. Venuša mala aj fázu podobnú mesiacu medzi splnom a poslednou štvrtou, takže v ďalekohľade sa javila ako žiariaci oválik.

Prehľad počasia v Topoľčiankach za október 2023. Najteplejšie bolo 3. októbra, kedy teplota dosiahla rovných 26°C a naopak najchladnejšie bolo 18. októbra, kedy teplota klesla na -1,2°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 13,3°C čo je o 1,2°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 27.10., 976,97 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 4-6.10. a to 1015,92 hPa. V sledovanom období napadlo za 5 dní 70,3 mm zrážok oproti vlaňajšku o 42,7 mm viac. V októbri fučalo len občas, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 31. októbra v nárazoch 33,8 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor. 21. a 22. októbra sme na nočnej oblohe pozorovali meteorické roje Orionidy, čo je vlastne prach z Halleyovej kométy, ktorý je pozostatkom tejto slávnej vesmírnej vlasatice a 28.10. po 21:30 sme mohli pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca a naľavo od neho bola vidieť jasná planéta Jupiter. V posledný októbrový deň bola v Topoľčiankach aj slabšia búrka po ktorej sa rozjasnilo a pozorovali sme na oblohe dúhu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za september 2023. Najteplejšie bolo 12. septembra, kedy teplota dosiahla 34,5°C a naopak najchladnejšie bolo 27-28. septembra, kedy teplota klesla na 9,7°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 19,9°C čo je o 5,5°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 22.9., 994,92 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 5.9. a to 1014,9 hPa. V sledovanom období napadlo za 5 dní 36,32 mm zrážok oproti vlaňajšku o 55,7 mm menej. V septembri fučalo len občas, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 21. septembra v nárazoch 30,6 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor. V septembri sme aj malým ďalekohľadom mohli celú noc pozorovať krátkoperiodickú kométu 103P/Hartley, od 12.9. zavčasu ráno, pred východom Slnka pri Venuši bude voľným viditeľná krásna kométa s dlhým chvostom Nishimura a okrem nich sme mohli výkonnejšími ďalekohľadmi vidieť ešte 5 ďalších komét a skoro celý september boli na nočnej oblohe vidieť aj meteorické roje Perzeidy.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za august 2023. Najteplejšie bolo 22. augusta, kedy teplota dosiahla 39,3°C a naopak najchladnejšie bolo 8. augusta, kedy teplota klesla na 9,7°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 23°C čo je len o 0,2°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 6.8., 987,81 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 12.8. a to 1011,85 hPa. V sledovanom období napadlo za 5 dní 41,9 mm zrážok oproti vlaňajšku o 55,3 mm menej. V auguste fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 1. a 8. augusta v nárazoch 29,1 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor. Prvý a posledný augustový deň sme pozorovali dva splny Mesiaca, zaujímavejší bol druhý, tzv. modrý supermesiac, kedy bol Mesiac v perigeu, t.j. najbližšie k Zemi, 27. augusta 2023 bol Saturn v opozícii so Slnkom a v polovici augusta, keď bol Mesiac vo fáze novu sme mohli sledovať Mliečnu dráhu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za júl 2023. Najteplejšie bolo 17. júla, kedy teplota dosiahla 38,4°C a naopak najchladnejšie bolo 27. júla, kedy teplota klesla na 8,1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 23,1°C čo je o 0,8°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 25.7., 990,86 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 8.7. a to 1010,84 hPa. V sledovanom období napadlo za 8 dní 17,6 mm zrážok oproti vlaňajšku o 41,6 mm menej. V júli fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 10.7. v nárazoch 29,1 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo severozápadu. V prvej polovici júla sme mohli na nočnej oblohe medzi 22. hodinou a polnocou alebo ráno medzi druhou a štvrtou hodinou, vždy medzi severozápadným a severovýchodným obzorom pozorovať nočné svietiace oblaky (NLC - noctilucent clouds), ktoré úzko súvisia s meteorickým prachom a kolísaním slnečnej aktivity.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za jún 2023. Najteplejšie bolo 21. júna, kedy teplota dosiahla 37,1°C a naopak najchladnejšie bolo 13. júna, kedy teplota klesla na 7,1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 20,5°C čo je o 1,4°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 30.6., 996,95 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 6.6. a to 1009,82 hPa. V sledovanom období napadlo za 9 dní 45,6 mm zrážok oproti vlaňajšku o 7,2 mm viac. 21. júna o ôsmej večer prišla riadna búrka, druhá v tomto roku. Topoľčianky boli 3,5 hodiny bez elektriny. V júni fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 21.6. v nárazoch 28,3 km/h, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo jseverozápadu. Začiatkom júna sme mohli pozorovať na nočnej oblohe zaujímavý úkaz, kedy Venuša a Mars boli viditeľné pred hviezdokopou Jasličky v súhvezdí Raka. Pri pohľade na Mars sa zdalo, že planétu obklopuje mnoho malých hviezdičiek.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za máj 2023. Najteplejšie bolo 21. mája, kedy teplota dosiahla 32,6°C a naopak najchladnejšie bolo 9. mája, kedy teplota klesla na 2,7°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 16,5°C čo je o 0,3°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 16.5., 995,9 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 16.5. a to 1013,9 hPa. V sledovanom období napadlo za 8 dní 45,5 mm zrážok oproti vlaňajšku o 14,5 mm viac. V máji fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 7.5. v nárazoch 28,3 km/h, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo juhozápadu. V piatok 5. mája vyšiel Mesiac v splne trochu tmavší na svojom ľavom okraji, čo spôsobilo jeho polotieňové zatmenie a Mesiac v čase svojho východu prechádzal blízko plného zemského tieňa a tak sa javil, akoby bol mierne potiahnutý sadzami zo svojho ľavého okraja.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za apríl 2023. Najteplejšie bolo v nedeľu 23. apríla, kedy teplota dosiahla 26,2°C a naopak najchladnejšie bolo 6. apríla, kedy teplota klesla na -5,1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 9,4°C čo je o 0,6°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 14. apríla, 987,81hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 9. apríla a to 1012,87hPa. V sledovanom období napadlo za 7 dní 39,1mm zrážok oproti vlaňajšku o 15,5mm viac. V apríli fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 4. apríla v nárazoch 55,4 km/h, čo je podľa 7. stupňa Beaufortovej stupnice prudký vietor, väčšinou fučalo zo juhozápadu. 23. apríla o tretej hodine ráno vrcholil meteorický roj Lyridy v smere od súhvezdia Lýry, ktorého materskou kométou je C/1861 G1. Roj nemal príliš vysokú aktivitu, obvykle okolo osemnásť meteorov za hodinu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za marec 2023. Najteplejší bol 24. marec, kedy teplota dosiahla 21,4°C a naopak najchladnejšie bolo 29. marca, kedy teplota klesla na -5,2°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 6,8°C čo je o 1,8°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 10. marca, 982,1hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 1. marca a to 1015,92hPa. V marci napadlo za 7 dní 23,6mm zrážok oproti vlaňajšku o 12,8mm viac. 10. marca o 14-tej bola prvá búrka s miernym krupobitím v tomto roku. V marci dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 27. marca v nárazoch 44,3 km/h, čo je podľa 6. stupňa Beaufortovej stupnice silný vietor, väčšinou fučalo zo juhozápadu. Prvý a druhý marcový deň sme po západe Slnka mali možnosť vidieť voľným okomn postupné približovanie dvoch najjasnejších planét, Venuše a Jupitera. Priblíženia Venuše s Jupiterom sa udejú v priemere raz za 13 mesiacov. 21. marca večer nastal nov, vďaka čomu sme počas tmavých nocí mohli vidieť špeciálnu žiaru, takzvané svetlo zverokruhu. To sa tiahne pozdĺž ekliptiky (roviny zemskej dráhy, ktorá sa na oblohe pomyselne premieta do súhvezdí zverokruhu) a nejde vlastne o nič iné ako o prach v okolí Slnka sústredeného do rozsiahleho disku, na ktorý sa zo Zeme pozeráme zboku a ktorý rozptyľuje slnečné žiarenie. Kužeľ sa navyše na konci marca až začiatkom apríla na tmavej oblohe nesie až k hviezdokope Plejády a vytvára so slabým oblúkom zimnej Mliečnej dráhy pozoruhodnú kompozíciu.

Prehľad počasia v Topoľčiankach za február 2023. Najteplejší bol 22. február, kedy teplota dosiahla 12,9°C a naopak najchladnejšie bolo 7. februára, kedy teplota klesla na -12,2°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 1,8°C čo je o 2,4°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 25. februára, 985,1hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 8. februára a to 1030,82hPa. Vo februári napadlo za 7 dní 40,9mm zrážok oproti vlaňajšku o 12,1mm viac. 4. februára napadlo takmer 20cm snehu. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 4. februára v nárazoch 55,4 km/h, čo je podľa 7. stupňa Beaufortovej stupnice prudký vietor, väčšinou fučalo zo severozápadu. Aj vo februári sme mohli pozorovať kométu C/2022 E3 (ZTF), ktorá sa nachádzala od polovice januára do polovice februára najbližšie k Slnku aj k Zemi, bola najjasnejšia a prechádzala cez súhvezdie Žirafy, Povozníka a Býka. 11. a 12. februára preletela popred planétu Mars. Ďalší zaujímavý úkaz na večernej oblohe sme mohli vidieť 22.2., tzv. trojitú konjunkciu, vzájomné uhlové priblíženie objektov na oblohe. Mesiac vo fáze úzkeho kosáčika sa premietol v takmer rovnoramennom trojuholníku medzi dve najjasnejšie planéty - Jupiter a Venušu. A na druhý deň po 18-tej hodine boli všetky tri planéty v jednej rovine.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za január 2023. Najteplejší bol 2. január, kedy teplota dosiahla 12°C a naopak najchladnejšie bolo 30. januára, kedy teplota klesla na -8,7°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 3°C čo je o 2,2°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 18. januára, 974,9 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 25. januára a to 1021 hPa. V januári napadlo za 16 dní 103,1 mm zrážok oproti vlaňajšku o 93,5 mm viac. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 31. januára v nárazoch 37,7 km/h, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo severovýchodu. Keby bola januárová nočná obloha bezoblačná, čo nebola, mohli sme na nej vidieť kométu C/2022 E3 (ZTF), ktorá sa presúvala  od 14. do 21. januára zo súhvezdia Severnej koruny cez súhvezdie Pastier, potom cez Draka (22. až 25. januára), Malú medvedicu (26 až 28. januára) a od polovice januára do polovice februára sa kométa nachádzala najbližšie k Slnku aj k Zemi a bude teda najjasnejšia. Veľkú časť tohto obdobia bude tiež viditeľná celú noc. Ideálne to bude v druhej polovici nocí, keď pozorovania pre Stredoeurópanov budú takmer ideálne. Samozrejme, je potrebné byť ďalej od miest. Zhoršenie podmienok bude práve krátko pred preletom okolo Zeme, lebo Mesiac sa bude blížiť do splnu. Kométu môžeme pozorovať aj vo februári, kedy pôjde cez súhvezdie Žirafy (od 4. februára), Povozníka (do 9. februára) až cez Býka. V dňoch 11. až 12. februára preletí popred planétu Mars. Len dúfajme, že budú lepšie pozorovacie podmienky ako v januári.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za december 2022. Najteplejší bol 24. december, kedy teplota dosiahla 11,1°C a naopak najchladnejšie bolo 13. decembra, kedy teplota klesla na -9,1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 2°C čo je o 0,2°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 11. decembra, 985,78 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 19. decembra a to 1027,1 hPa. V decembri spadlo za 12 dní 76,69 mm zrážok oproti vlaňajšku o 55,49 mm viac. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 17. decembra v nárazoch 44,3 km/h, čo je podľa 6. stupňa Beaufortovej stupnice silný vietor, väčšinou fučalo zo severovýchodu.

Prehľad počasia v Topoľčiankach za november 2022. Najteplejší bol 2. november, kedy teplota dosiahla 19°C a naopak najchladnejšie bolo 19. novembra, kedy teplota klesla na -3,3°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 6,2°C čo je o 0,7°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 18. novembra, 986,79 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 11. novembra a to 1023,03 hPa. V novembri napršalo za 8 dní 17,2 mm zrážok oproti vlaňajšku o 2 mm viac. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 4. novembra v nárazoch 6,47 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo severovýchodu. Úplné zatmenie Mesiaca z 8. novembra nebolo na Slovensku pozorovateľné. Avšak 18. novembra sme mohli na nočnej oblohe pozorovať vrchol meteorického roja Leonidov až 15 meteorov za hodinu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za október 2022. Najteplejší bol 7. október, kedy teplota dosiahla 22,9°C a naopak najchladnejšie bolo 20.10., kedy teplota klesla na 2,1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 12,1°C čo je o 2,2°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 2. októbra, 1002,1 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 17. októbra a to 1020,5 hPa, priemerný tlak v októbri bol 1011,8 hPa. V októbri napršalo za 19 dní 27,6 mm zrážok oproti vlaňajšku o 10,4 mm viac. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 19. októbra v nárazoch 4,6 m/s, čo je podľa 3. stupňa Beaufortovej stupnice mierny vietor, väčšinou fučalo zo severovýchodu. Október bol bohatý na astronomické úkazy, 21. októbra sme mohli pozorovať na nočnej oblohe meteorický roj Orionidov v hustote 25 meteorov za hodinu a okrem nich sme mohli pozorovať, avšak v menšej hustote aj Drakonidy, Giacobinidy a Tauridy. Avšak najvýznamnejší astro úkaz nastal 25. októbra, kedy sa Slnko, Mesiac a Zem dostali na jednu priamku, vďaka čomu sme na Zemi mohli pozorovať čiastočné zatmenie Slnka, keď Mesiac zakryl 42-50% slnečného disku. Zatmenie začalo o 11:16 hod., maximálna fáza bola o 12:25 hod. a skončilo o 13:34 hod. Počasie na jeho pozorovanie bolo mimoriadne priaznivé. Najbližšie zatmenie Slnka bude zo Slovenska viditeľné 29.marca 2025.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za september 2022. Najteplejší bol 5. september, kedy teplota dosiahla 31,8°C a naopak najchladnejšie bolo 23.9., kedy teplota klesla na 3,6°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 14,4°C čo je o 1,3°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 27. septembra, 988,7 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 5. septembra a to 1014,1 hPa, priemerný tlak v septembri bol 1002,5 hPa. V septembri napršalo za 20 dní 92 mm zrážok oproti vlaňajšku o 32 mm viac. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 22. septembra v nárazoch 4,9 m/s, čo je podľa 3. stupňa Beaufortovej stupnice mierny vietor, väčšinou fučalo zo severovýchodu. September prináša začiatok astronomickej jesene, 23.9. o 3:03 h nastala jesenná rovnodennosť, ktorá definitívne ukončila teplé letné dni. Na nočnej oblohe sme pozorovali tri jasné planéty - Mars, Saturn a Jupiter, ktorý sa 26. septembra ocitol v opozícii voči Slnku a zároveň bol najbližšie k Zemi (591,4 milióna kilometrov).


Prehľad počasia v Topoľčiankach za august 2022. Najteplejší bol 5. august, kedy sa teplota vyšplhala až na 40,7°C a naopak najchladnejšie bolo 12.8., kedy teplota klesla na 11,5°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 23,2°C čo je o 4°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 15. augusta, 994,3 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 10. augusta a to 1012,7 hPa, priemerný tlak v auguste bol 1004 hPa. August potešil záhradkárov, konečne nám napršalo 97,2 mm zrážok oproti vlaňajšku o 2,4 mm viac. V auguste fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 6. augusta v nárazoch 6,7 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo severovýchodu. August nám priniesol v noci na oblohe divadlo vo forme „padajúcich hviezd“. Perzeidy tento rok vrcholili 13. augusta hneď po polnoci, kedy sme na oblohe pozorovali 15 až 40 perzeidov, ktoré nám však rušil svit Mesiaca, ktorý bol práve počas  vrcholu roja 3 dni po splne.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za júl 2022. Najteplejší bol 21. júl, kedy sa teplota vyšplhala až na 39,5°C a naopak najchladnejšie bolo 11.7., kedy teplota klesla na 8,9°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 22,3°C čo je o 1,1°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 26. júla, 999,4 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 18. júla a to 1015,3 hPa, priemerný tlak v júli bol 1006.6 hPa. Tohtoročný júl bol pomerne suchý, zachránili to až posledné júlové dni, keď spadlo 52mm zrážok z celkových 59,2mm. Vlaňajší júl bol o 47mm mokrejší. V júli fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 6. júla v nárazoch 6 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo západu. V júli sme na oblohe ešte videli nočné svietiace oblaky (NLC). Stratosferické oblaky majú celkom inú fyzikálnu podstatu, než bežná oblačnosť. Tvoria sa vo výške okolo 85 kilometrov.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za jún 2022. Najteplejší bol 29. jún, kedy sa teplota vyšplhala až na 38,4°C a naopak najchladnejšie bolo 15.6., kedy teplota klesla na 8,5°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 21,9°C čo je o 0,5°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 9. júna, 994,9 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 18. júna a to 1006,7 hPa, priemerný tlak v júni bol 1012.8 hPa. V sledovanom mesiaci nám napršalo 64,8 mm vody (vlani v júni to bolo 18 mm), pršalo 10 dní, najviac napršalo 8.6. (21,2 mm) a dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 10. júna v nárazoch až 9,4 m/s, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo západo-juhozápadu. Začiatkom júna začala sezóna tzv. nočných svietiacich oblakov,  severnú oblohu za jasných nocí posiali svietiace oblaky, závoje s vláknitými štruktúrami a to v čase 22:00 až 23:00 hod. alebo ráno pri prvom súmraku od 3:00 do 4:00 hodiny. Nočné svietiace oblaky vznikajú v mezosfére vo výške medzi 80-85 km, väčšinou nad polárnymi oblasťami a pozostávajú z najmenších ľadových kryštálikov a sú také tenké a priehľadné, že počas dňa zostávajú neviditeľné.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za máj 2022. Najteplejší bol 21. máj, kedy sa teplota vyšplhala až na 31°C a naopak najchladnejšie bolo 19. a 29. mája, kedy teplota klesla na 5,1°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 16,8°C čo je o 3,3°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 23. mája, 997,5 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 19. mája a to 1018 hPa, priemerný tlak v máji bol 1006.8 hPa. V máji nám napršalo 32,8 mm vody (vlani v máji to bolo 41 mm), pršalo 8 dní, najviac napršalo 10.5. (10,4 mm) a dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 27. mája v nárazoch až 6,4 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo západu. Mnohí Slováci riešili záhadný žltý prach, ktorý pokryl v polovici mája parapetné dosky a kapoty áut. Nešlo tentokrát o saharský prach ani peľ z kvitnúcej repky ale o peľ z kvitnúcich borovíc, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery a ich koncentrácia je vyššia pretože súvisia s 3-5 ročnými intervalmi, tzv. semennými rokmi.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za apríl 2022. Najteplejší bol 29. apríl, kedy sa teplota vyšplhala až na 22,4°C a naopak najchladnejšie bolo 4.4., kedy teplota klesla na -4,7°C, čo nepotešilo najmä pestovateľov marhúľ. Priemerná teplota v sledovanom období bola 8,8°C čo je o 0,5°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 1. apríla, 980,4 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 29. apríla a to 1015,8 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1001.9 hPa. V apríli nám napršalo 23,6 mm vody (vlani v apríli to bolo 36 mm), pršalo 8 dní, najviac napršalo 1.4. (7,6 mm) a dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 28. apríla v nárazoch až 8,5 m/s, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za marec 2022. Najchladnejšie bolo dva dni, 11. a 12. marca teplota klesla na -8,5°C a naopak najteplejšie bolo 23. marca, rovných 21°C, priemerná teplota v sledovanom období bola 5°C. Vlani o takomto čase bol teplotný priemer 6,5°C. Atmosferický tlak bol najnižší posledný deň mesiaca, 981,3 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 20. marca a to 1031,6 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1013,5 hPa, čo je o 3 hPa menej ako vlani. V marci napršalo 10,8 mm vody, pršalo 2 dni, 16. marca, 2,8 mm a v posledný deň mesiaca 8 mm. Zaujímavosťou je, že po slabom daždi 16.3. bol vidieť na karosériách áut tzv. púštny prach z Afriky, dôsledkom vpádu chladného vzduchu z Atlantiku nad západnú Saharu, tlakovej níže, piesočnej búrky a následného juhozápadného prúdenia, ktoré rozniesol saharský prach nad západnú a južnú časť Európy. V marci dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 7. marca v nárazoch 7,6 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beauforta dosť čerstvý vietor, fučalo väčšinou zo západu.

Prehľad počasia v Topoľčiankach za február 2022. Najchladnejšie bolo v noci z 12. na 13. februára, -4,5°C a najteplejšie 17. februára, 12,7°C, priemerná teplota v sledovanom období bola 3,6°C. Vlani o takomto čase bol priemer 3,5°C, ale mrzlo oveľa viac, až -11°C ale bolo aj teplejšie, 18°C, takže preto je ten priemer rovnaký. Atmosferický tlak bol najnižší 17. februára, 987,5 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 12. februára a to 1022,7 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1007,1 hPa, čo je 5 5 hPa menej ako vlani. Vo februári napršalo 28,8 mm vody, pršalo 10 dní, z toho najviac napršalo 17. februára, 9,2 mm. Vo februári nám snežilo len jeden deň, v noci z 1. na 2.2., ale biela pokrývka nám dlho nevydržala. Zato dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 22. februára v nárazoch 7,2 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beauforta dosť čerstvý vietor, fučalo zo západu a juhovýchodu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za január 2022. Najchladnejšie bolo v noci z 23. na 24. januára, -9,4°C a najteplejšie 1. januára, 12,9°C, priemerná teplota v sledovanom období bola 0,8°C. Vlani o takomto čase bolo o 2 stupne chladnejšie. Atmosferický tlak bol najnižší 5. januára, 987,4 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 13. januára a to 1025,5 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1010,4 hPa. V jauári napršalo iba 9,6 mm vody, pršalo 7 dní, z toho najviac napršalo 17. januára, 3,2 mm. V januári snežilo priemerne a biela pokrývka dlho nevydržala. Zato dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 22. januára v nárazoch 6,5 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beauforta dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za december 2021. Najteplejšie bolo v posledný deň roka. Na Silvestra sa ortuť teplomera vyštverala až na 12,9°C. Najchladnejšie bolo v noci 23. decembra, kedy teplota v noci klesla na -8,2°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 1,8°C čo je o 2,6°C menej ako vlani v decembri a priemerná teplota v roku 2021 bola presne o dva stupne nižšia ako v roku 2020. Atmosferický tlak bol najnižší 5. decembra, 992,4 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 18. decembra 1022,1  hPa, priemerný tlak v decembri bol 1005,4 hPa, čo je o 3,6 hPa menej ako vlani. Minulý mesiac nám nasnežilo 10 cm snehu 5.12. a pršalo 8 dní. Spolu napršalo 21,2 mm vody, čo je o 0,8 mm viac ako vlani. V decembri fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 19. decembra v nárazoch až 8,3 m/s, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za november 2021. Najteplejší bol 4. november, kedy teplota dosiahla až 15,9°C a najchladnejší 24. november, kedy teplota v noci klesla na -4,3°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 5,5°C čo je o takmer rovnako ako vlani, kedy bol priemer 5,4°C. Atmosferický tlak bol najnižší 26. novembra, 981,8 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 9. a 10. novembra a to 1023,4  hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1005,9 hPa, čo je o 15,4 hPa menej ako vlani v novembri. Minulý mesiac pršalo 5 dní a spolu napršalo 15,2 mm vody, čo je o 4,4 mm menej ako vlani. Posledný novembrový deň nám aj snežilo, napadlo takmer 10 cm bielej pokrývky. V novembri fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 4. novembra v nárazoch až 6,1 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za október 2021. Najteplejšie bolo 5. októbra cez deň, kedy sa ortuť v teplomeri vyšplhala až na 22,3°C a najchladnejšie 24. októbra v noci, kedy teplota klesla pod bod mrazu, na -0,4°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 9,9°C čo je o 1,3°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 21. októbra, 996,3 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 24. októbra a to 1021,7 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1011 hPa, čo je o 1,3 hPa menej ako vlani v októbri. Minulý mesiac bol suchý. Pršalo len 2 dni a spolu napršalo 17,2 mm vody, čo je o 265,4 mm menej ako vlani. V októbri fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 13. októbra v nárazoch 5 m/s, čo je podľa 3. stupňa Beaufortovej stupnice mierny vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za september 2021. Najteplejší bol 11.september, kedy teplota cez deň dosiahla až 28,5°C a najchladnejší 23.september, kedy teplota v noci klesla na 5,2°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 15,7°C čo je o 1,4°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 17. septembra, 998,0 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 30. septembra a to 1016,6  hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1008 hPa, čo je o 9 hPa menej ako vlani v septembri. Minulý mesiac pršalo 6 dní a spolu napršalo 60 mm vody, čo je o 80 mm menej ako vlani. V septembri fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 1. septembra v nárazoch až 5,7 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za august 2021. Najteplejší bol 15.august, kedy teplota dosiahla až 34,3°C a najchladnejší 28.august, kedy teplota v noci klesla na 7,5°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 19,1°C čo je o takmer 3°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 5. augusta, 992,3 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 13. augusta a to 1012,4  hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1004,2 hPa, čo je o 10 hPa menej ako vlani v auguste. Minulý mesiac pršalo 9 dní a spolu napršalo 94,8 mm vody, čo je o 54 mm menej ako vlani. V auguste fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 17. augusta v nárazoch až 5,3 m/s, čo je podľa 3. stupňa Beaufortovej stupnice mierny vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za júl 2021. Najteplejší bol 8.júl, kedy sa teplota vyšplhala až na 37,8°C a najchladnejší 24.júl, kedy teplota v noci klesla na 13,0°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 23,4°C čo je o 1,3°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 31. júla, 997,6 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 3. júla a to 1010,0 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1002,9 hPa, čo je o 13 hPa menej ako vlani v júli. Minulý mesiac pršalo 9 dní a spolu napršalo 106 mm vody, čo je o 40 mm viac ako vlani. V júli fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 18. júla v nárazoch až 5,3 m/s, čo je podľa 3. stupňa Beaufortovej stupnice mierny vietor, väčšinou fučalo zo západu.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za jún 2021. Najteplejší bol 23. jún, kedy sa teplota vyšplhala až na 36,8°C a najnižši teplota klesla v noci 1. júna na 6,9°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 22,4°C čo je o vyše 3°C viac ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 22. júna, 996,1 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 3. júna a to 1024,9 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1006,1 hPa. Jún bol na zrážky skúpy, pršalo len dva dni, 12. a 21. júna a spolu napršalo 18 mm vody, čo je v porovnaní s vlaňajškom, kedy napršalo 258 mm, žalostne málo. V júni dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 13. júna v nárazoch až 5,7 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo severozápadu až západu, takže pocitovo bol vietor dosť nepríjemný.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za máj 2021. Najteplejší bol 12. máj, kedy sa teplota vyšplhala až na 29,7°C a najnižši teplota klesla v noci 8.5. na 0,3°C. Priemerná teplota v sledovanom období bola 13,5°C čo je presne taká istá teplota ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 2. mája, 1000,7 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 24. mája a to 1027,3 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1012.9 hPa. V máji nám napršalo 41 mm vody a dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 29. mája v nárazoch až 7,7 m/s, čo je podľa 4. stupňa Beaufortovej stupnice dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo severozápadu, takže pocitovo bol vietor dosť nepríjemný. 17. mája sa vylial zo svojho koryta Hostiansky potok, našťastie nenarobil väčšie škody.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za apríl 2021. Najteplejší bol 1. apríl, kedy sa teplota vyšplhala až na 24°C ale už o týždeň, 7.4. klesla na -5,2°C, čo nepotešilo najmä pestovateľov marhúľ. Priemerná teplota v sledovanom období bola 8,3°C čo je o 4,3°C menej ako vlani. Atmosferický tlak bol najnižší 5. apríla, 1001,1 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 9. apríla a to 1026,7 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1016.1 hPa. V apríli nám napršalo 36 mm vody a dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 14. apríla v nárazoch až 8,1 m/s, čo je podľa 5. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý vietor, väčšinou fučalo zo severozápadu, takže pocitovo bol vietor dosť nepríjemný.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za marec 2021. Najchladnejší bol celý druhý týždeň, až -9°C a najteplejší záver mesiaca, 22°C, priemerná teplota v sledovanom období bola 6,5°C. Atmosferický tlak bol najnižší 14. marca, 999,7 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 9. marca a to 1071.7 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1016.4 hPa. Marec bol suchý mesiac, napršalo iba 1 mm vody, zato dosť fučalo, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 15. marca v nárazoch takmer 10.7 m/s, čo je podľa 7. stupňa Beaufortovej stupnice čerstvý až silný vietor, väčšinou fučalo zo severozápadu, takže pocitovo bol vietor dosť nepríjemný.

 

Prehľad počasia v Topoľčiankach za február 2021. Najchladnejšie bolo v noci zo 14. na 15. februára, až -11°C a najteplejšie 25. februára, 18°C, čo je na toto ročné obdobie teplotný rekord, priemerná teplota v sledovanom období bola 3,5°C. Atmosferický tlak bol najnižší 8. februára, 988 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 27. februára a to 1098.8 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1013.9 hPa. Vo februári napršalo iba 2.4 mm vody, pršalo len 3 dni, z toho najviac napršalo 8. februára, 1.2 mm. Vo februári takmer vôbec nesnežilo, väčšinou bol len dážď so snehom. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 11. februára v nárazoch takmer 13.9 m/s, čo je podľa 7. stupňa Beaufortovej stupnice na hranici prudkého vetra, väčšinou fučalo zo západu, takže pocitovo bol vietor dosť nepríjemný.

 

Prehľad počasia v Topoľčiankach za január 2021. Najchladnejšie bolo v noci zo 14. na 15. januára, až -15°C a najteplejšie 22. januára, 10°C, priemerná teplota v sledovanom období bola -2,5°C. Atmosferický tlak bol najnižší 24. januára, 989,5 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 10. januára a to 1019 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1006,2 hPa. V januári napršalo iba 8 mm vody, pršalo len 4 dni, z toho najviac napršalo 23. januára, 5,2 mm. Zato v januári dosť nasnežilo, ale biela pokrývka dlho nevydržala. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 23. januára v nárazoch takmer 5,9 m/s, čo je podľa Beauforta dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo z východu, takže pocitovo nebol vietor až taký nepríjemný.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za december 2020. Najchladnejšie bolo v noci z 27. na 28. decembra, až -8°C a najteplejšie na Mikuláša, 6. decembra, 12°C, priemerná teplota v sledovanom období bola 4,4°C. Atmosferický tlak bol najnižší 28. decembra, 989,8 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 18. decembra a to 1023,3 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1009,0 hPa. V decembri napršalo iba 20,4 mm vody, pršalo len 9 dní, z toho najviac napršalo 29. decembra, 10,4 mm. Fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 28. decembra v nárazoch takmer 9 m/s, čo je podľa Beauforta čerstvý vietor, väčšinou fučalo z juhovýchodu, takže pocitovo nebol vietor až taký nepríjemný. 


Prehľad počasia v Topoľčiankach za november 2020. Najchladnejšie bolo poslednú novembrovú noc, až -6,2°C a najteplejšie 3. novembra, kedy bolo 13,3°C, priemerná teplota v sledovanom období bola 5,4°C. Atmosferický tlak bol najnižší 16. novembra, 1011,9 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 21. novembra až 1035,1 hPa, priemerný tlak v tomto mesiaci bol 1021,3 hPa. V novembri nám napršalo do meracieho lievika na stanici Topoľvár iba 19,6 mm vody, pršalo len 6 dní, z toho najviac napršalo 4. novembra, 8,4 mm. Fučalo nám priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná 20. novembra v nárazoch 4,8 m/s, čo je podľa Beauforta mierny vietor, väčšinou fučalo z juhozápadu, takže pocitovo nebol vietor až taký nepríjemný. 

 

Prehľad počasia v Topoľčiankach za október 2020. Teploty sa pohybovali od 2°C do 24°C. Najchladnejšie bolo v noci 29.10.2020 a najteplejšie cez deň 3.10.2020, priemerná teplota v októbri bola 10.9°C, atmosferický tlak bol najnižší 13.10.2020 kedy bolo len 994.6 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 20.10.2020 až 1021.4 hPa, priemerný tlak v septembri bol 1010.2 hPa. V októbri bolo pomerne dosť zrážok, pršalo 17 dní, z toho najviac napršalo 16.10.2020, takmer 86 mm a 5.10.2020 napršalo 66 mm, celkové zrážky boli v októbri 284.6 mm. Fučalo nám priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár v októbri zaznamenaná v nárazoch 6.4 m/s, čo je podľa Beauforta dosť čerstvý vietor, väčšinou fučalo z juhozápadu, takže pocitovo nebol vietor až taký nepríjemný.


Prehľad počasia v Topoľčiankach za september 2020. Teploty sa pohybovali od 4°C do 31°C. Najchladnejšie bolo v noci 27.9.2020 a najteplejšie cez deň 15.9.2020, priemerná teplota v septembri bola 17.4°C, atmosferický tlak bol najnižší 26.9.2020 kedy bolo len 990.5 hPa a naopak najvyšší tlak bol nameraný 14.9.2020 až 1029.9 hPa, priemerný tlak v septembri bol 1015.8 hPa. So zrážkami to bolo v septembri priemerne, pršalo 7 dní, z toho najviac napršalo 7. septembra 2020, až 86.7 mm a celkové zrážky boli v septembri 170.3 mm. V septembri nám fučalo priemerne, maximálna rýchlosť vetra bola stanicou Topoľvár zaznamenaná v nárazoch 4.7 m/s, čo je podľa Beauforta len mierny vietor, väčšinou fučalo z juhu, takže pocitovo bol vietor celkom teplý a príjemný.

 


Viac sa o aktuálnom počasí v Topoľčiankach dozviete na stránkach: https://lnk.sk/bqS9 alebo https://lnk.sk/uR59 na facebooku Naše Topoľčianky https://lnk.sk/lwab alebo na http://topolvar.sk/. Predpovede až na 14 dní sa dozviete na stránke meteoinfo: https://lnk.sk/fu26 a online radar windy: https://lnk.sk/es57

Copyright 2019 - 2024 © TOPOLVAR.sk